65 Yaş Üzerine Seyahat İzni

0
2111

65 Yaş ve Üzerindeki Misafirlerimiz İçinde En Sağlıklı Yol İDO!
Memleket izni kapsamında yaya olarak veya kendi aracıyla şehir dışına seyahat edecek 65 yaş ve üzerindeki misafirlerimizin İDO seferlerine katılabilmeleri için “65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi” almaları gerekmektedir.

65 yaş üstü nasıl şehir dışına çıkabilir?
İçişleri Bakanlığından 81 ilin valiliğine gönderilen “65 yaş ve üzeri vatandaşlar için seyahat izni belgesi” konulu genelgeye göre, 21 Mayıs Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerlerine gidebilecektir.

65 yaş üstü için seyahat izni nasıl alınır?
65 yaş ve üzeri büyüklerimiz e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı sistemi üzerinden izin belgesi alabilirler. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?yeni=basvuru linkine tıklayarak seyahat izni alabilirsiniz.

Kimler 65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi alamaz?
Üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar ve 65 yaş altında olanlara izin belgesi verilmemektedir.

Başvuru sonucu nasıl kontrol edilir?
Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak. İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecektir.

Refakatçi ile seyahat edilebilir mi?
65 yaş ve üzeri misafirlerimize seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecektir. Refakatçiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.

65 yaş üstü için seyahat izin belgesi dönüş seyahatinde kullanılabilir mi?
“65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi” tek yön geçerli olacaktır ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri misafirlerimizin en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacaktır. (65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.)

İDO seyahatlerinde 65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi kontrol edilecek mi?
İDO tarafından seyahat izin belgesi kontrol edilmeyecektir. Ancak polis ve jandarma kontrolleri esnasında belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir. Sorunsuz bir seyahat deneyimi için izin belgesi yanınızda bulunmalıdır. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için seyahat izni belgesi genelgesine ulaşmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here