Yürüyen Köşk Yalova

0
655
Yürüyen Köşk Yalova
Yürüyen Köşk Yalova

Yalova sahilinde, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü bölgesi içerisinde bulunan Yürüyen Köşk ahşap bir yapıdan oluşmaktadır.

Köşkün üst kısmı oturtma çatıdan oluşmaktadır ve çatı Marsilya kiremitle örtülüdür. Tüm cephesi ahşap kaplama olup kat araları süslemeli tahtalarla kaplanmıştır. Giriş kat döşemesi kare mozaik ve mermerden oluşmaktadır. Üst kat ise ahşap döşemelidir. İç duvar kısımları sıvalı ve boyalıdır. Atatürk döneminde çay ve kahve ocağı olarak kullanılan alan şimdilerde vestiyer olarak kullanılmaktadır. Denize bakan cephede bir toplantı odası bulunmaktadır. Bu odanın deniz bakan kısımları boylu boyunca kristal camlarla kaplıdır. Atatürk’ün fazlaca sevdiği gramofonu da yine bu odada bulunmaktadır.

Üst katta Atatürk’e ait dinlenme odasının haricinde terasta bulunmaktadır. Bu katta aynı zamanda L şekline benzer yapıda bir adet yatak odası bulunmaktadır. Yatak odası duvarlarında çiftlik resimleri asılıdır. Katta bulunan bir dolapta 32 kişilik Belçika porseleni yemek takımı, 32 kişilik çatal-bıçak ve kaşıklar, 2 kristal sürahi bulunmaktadır.

Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’e ait çarşaf, masa örtüsü, yastık ve yorganda bulunmaktadır.

Yalova Yürüyen Köşk’ü ziyaret ederseniz burada bulunan kafede kahvaltınızı yapabilir bir öğle yemeği yemeyi tercih edebilirsiniz. Denizin hemen yanı başında bulunan kafede günün her saatinde kahvaltı seçeneklerini bulabilirsiniz.

Köşkün Hikâyesi: Daha öncesinde pek çok kez ziyaret için Yalova iline gelen Mustafa Kemal Atatürk, Bursa ili ziyaretine Ertuğrul yatıyla ilerlediği sırada Yalova iskelesinde gördüğü ulu çınar ağacından etkilenir ve yatın iskeleye demirlemesini ister. Çınarın gölgesinde bir süre vakit geçiren Gazi Mustafa Kemal, çınarın civarına bir köşk yapılması talimatını verir. 29 Ağustos 1929 yılında inşasına başlanan köşk 12 Eylül 1929 yılında tam 22 gün sonra tamamlanmıştır. 1930 yılında köşke ziyarete giden Kemal Atatürk’e, çınar ağacının dallarının köşke zarar verdiği bilgisi verilir ve ağacın budanması için izin istenir. Ancak Atatürk ağacın kesilmesine razı olmaz ve köşkün taşınmasını ister.

O dönemin belediyesinde çalışan Fen İşleri Müdürü Yusuf Ziya Erdem’e görev verilir. Başmühendis Ali Galip Alnar ve diğer teknik elemanlar Yalova’da bulunan Yürüyen Köşk’e gelir ve hemen çalışmaya başlarlar. Öncelikle köşkün temeline hassasiyetle kazarak inerler ve 8 Ağustos günü Köşkün teras bölümü ve sonrasında da ana bina gövdesi raylar üzerine bindirilerek 4 metre 80 santim doğu istikametinde kaydırılmış ve süreç tamamlanmıştır. Bu sayede çınar ağacına zarar verilmemiştir. Yaşanan bu olay sebebiyle yapı “Yürüyen Köşk” adını almıştır.

Yürüyen Köşk’e Nasıl Gidilir?

Adres: İsmetpaşa Mah. Merkez / Yalova
Nasıl Gidilir? Feribot ve Deniz Otobüsü ile gitmek isterseniz İDO Yalova İskelesi yanında bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here